Så blev det endelig 1. december og julefejringen nærmer sig med hastige skridt, så jeg har i dag valgt at bringe et lidt atypisk indlæg her på bloggen! Indlægget handler nemlig ikke om teologi, mission eller lignende, men derimod om bagning – julebagning.
Alligevel er indlægget passende. For vi glæder os alle til at fejre vor Herre Jesu Kristi fødselsdag – og hvis der er noget, der fortjener at blive fejret med alt, hvad der hører sig til en fejring, så er det vor Herres fødsel. Og til en ordentlig fejring hører selvfølgelig god mad og kager.
Så i dag bringer bloggen to opskrifter på julesmåkager; jødekager og finsk brød. De smager ikke bare godt, men er hyggelige at lave; alene, med børn, børnebørn og oldebørn.
Jødekager
Jødekager er en af mine yndlings-julesmåkager. De er nemme og hurtige at lave (og desværre endnu hurtigere at spise).
Ifølge Wikipedia (som jeg her vil stole på – selv om jeg ofte advarer konfirmander og andre om det) blev navnet ’jødekage’ først benyttet i 1700-taller, og henviste til en bestemt type kage, der blev solgt fra jødiske bagerier. Vor tids jødekager stammer dog (ifølge Wikipedia) fra 1856 og skulle have fået navnet, da dens udseende minder om de førnævnte jødekager. (Kilde: https://da.wikipedia.org/wiki/J%C3%B8dekage)
Hvorom alt er, så er her opskriften på jødekager, som vi laver dem herhjemme hos pastoren:
Du skal bruge:
- 150 gram hvedemel
- ¼ teske hjortetakssalt
- 90 gram margarine
- 60 gram sukker
- ½ æg
- Til pensling: Æggehvide, mandler og sukker
Sigt melet og hjortetakssalt i en skål og ælt de øvrige ingredienser i. Når dejen er fast tag dejen op og rul den ud med en kagerulle (men husk ikke alt for tyndt)
Stik kagerne ud med et glas eller kageforme (især børn elsker alle de forskellige figurer; klokker, engle, julemænd, juletræer m.m.), og læg dem derefter på en bageplade med bagepapir.
Pensling: Rør æggehvide op og pensl det på kagerne med en pensel.
Strø sukker (evt. med kanel) og fintsnittede mandler over kagerne.
Sæt dem i ovnen og bag dem ved omkring 180° i omkring 8 minutter (de skal være gyldenbrune).
Finsk brød
Herhjemme hos os er der især to julesmåkager som er i høj kurs blandt børnene; pedernødder (du kan finde opskriften i dette indlæg: Jeg glæder mig i denne t) og finsk brød.
Jødekager er nemme at lave, men finsk brød er endnu mere simple. Det eneste du skal bruge er:
- 150 gram mel
- 1 knivspids hjortetakssalt
- 100 gram margarine
- 60 gram sukker
- Samt til dypning/pensling: æg, perlesukker og mandler
Blandt mel, hjortetakssalt, margarine og sukker sammen i en skål. Det kan tage lang tid at ælte – så fortvivl ikke, hvis dejen efter et par minutter stadig ikke hænger sammen. Bliv ved og med ét vil du opleve at den bliver til en fast dej.
Rul den faste dej til en pølse og skær den ud i 4 dele. Tril hver af disse dele ud til pølser af ca. 1,5-2 cm bredde og skær dem derefter i ca. 5 cm lange stykker.
Nu skal du bruge ægget til dypning. Slå ægget ud, dyp stykkerne i ægget og læg dem på en bageplade (med bagepapir) og strø dem med perlesukker og mandler.
Bag dem ved 180° i omkring 8 minutter (de skal være gyldenbrune).
Del gerne dine egne opskrifter her på bloggen, så andre kan få glæde af dem.
Jeg håber, at indlægget her inspirerer dig til at gå i køkkenet og hygge med lidt julebageri enten alene eller med børn eller børnebørn – og så kan du, som en bonus, efterfølgende sprede glæde ved at give nogle videre til familie, venner og kolleger.
Guds Fred og husk: Gud elsker dig!
Pastor Schønberg
Skriv din mail-adresse herunder – og få besked direkte i din indbakke, hver gang et nyt indlæg lægges op på bloggen!
Støt pastorschoenberg.com
Støt bloggen og hjælp med til at sprede det glædelige budskab og kendskabet til den kristne kirke.
25,00 kr.
Kategorier:Diverse, Gør det selv, Højtider-Jul, Kirkeåret-Advent og Jul, Kristenliv, Opskrifter
Skriv et svar