Godt nytår

Så skriver vi det Herrens år 2024 og lægger 2023 bag os, og jeg ønsker alle læsere af bloggen et godt og lykkebringende nyt år.

Her på første dag i det nye år, skal der lyde en stor tak for alle de positive tilkendegivelser, der er kommet omkring bloggen i 2023. Jeg har desværre, grundet travlhed i sognet, ikke kunne lægge så mange indlæg på bloggen, som jeg havde ønsket, men jeg håber og forventer, at der bliver bedre tid i det nye år til at lave mange nye indlæg, som I forhåbentlig kan bruge til noget.

Som sagt har det været et travlt år i Ledøje-Smørum Pastorat, hvor jeg har min daglige gang, og jeg vil benytte denne nytårshilsen til at dele en af tingene, som der er blevet brugt tid og kræfter på, da det er en glædelig nyhed, som vil interessere alle, der er optaget af kirkelivet.
I vores pastorat, der består af Ledøje og Smørum sogne med tilhørende kirker, stod det klart, at der måtte gøres noget drastisk, da vi i Ledøje Kirke igennem mange år oplevede stadig færre kirkegængere til søndagens Højmesse, endog nogle søndage med messefald. Sammen foreslog min gode kollega pastor Mads Weng og jeg, at vi gerne ville varetage søndagens højmesser i Ledøje Kirke, medens vore to andre kolleger varetog højmesserne i Smørum Kirke.

Vi fremlagde en plan, hvor vi blandt andet med nogle ændringer i liturgien i Ledøje Kirke (herunder især menighedens deltagelse i form af korsvar, absolution m.m.) ville skabe en højmesse, hvor man ikke bare kigger på gudstjenesten, men deltager aktivt udfra tanken om, at højmessen er menighedens gudstjeneste – og ikke præstens. Der udleveres ved højmessen en detaljeret liturgi, hjvor korsvar er anført og hvornår man skal sidde og stå, så også det man vil kalde kirkefremmede, der kan føle sig sat uden for, kan følge med og deltage. Herudover er præsten til stede i Kirken omkring en time før højmessen begynder, så sognebørn, der ønsker det, kan få en samtale med præsten på to-mandshånd. Og selvfølgelig er større “markedsføringsarbejde” med at gøre opmærksom på, at der skete noget nyt i Ledøje Kirke.
Både menighedsråd og vore kolleger bakkede op om forsøget, som biskoppen efterfølgende godkendte. Forsøget har nu løbet fra 1. søndag i advent 2022 til sidste søndag i kirkeåret 2023, og er er blevet forlænget til slutningen af 2024.
Fra en gennemsnitlig kirkegang på 6 i det foregående år (2022), har vi nu et gennemsnit på mellem 18 og 20 – hver søndag. Altså en tredobling af kirkegængertallet. Det er vidunderligt at komme til højmesse i en kirke, hvor man før blev mødt af ganske få mennesker, og nu opleve en stadig voksende menighed, der er engagerede og medlevende i messen.

At anskue antallet af kirkegængere som et succeskriterium, kan være en farlig størrelse, da fokus let kan glide væk fra Kristus og i stedet over på at afholde sær- og eventgudstjenester for at pumpe tallet op. Men vi er stolte, glade og taknemmelige for, at vi ved Guds hjælp, gennem forkyndelse med Kristus i centrum har fået opbygget en efterhånden solid kernemenighed, uden at ty til diverse eventgudstjenester. Og vi er glade for at kunne præsentere et alternativ til, hvad man ellers gør landet over, når kirkegængerne svigter; Man behøver ikke nedprioritere kirker, organisere ´ dem i storpastorater, hvor fire eller flere præster betjener menigheden eller som man har gjort nogle steder lukke kirken. Ved at fokusere endnu mere på Kirkens opave; at forkynde Evangeliet om frelsen i Guds Søn, Jesus Kristus, er det muligt at vende strømmen.
Jeg vi i et senere indlæg give en mere detaljeret beskrivelse af forsøget, men du er selvfølgelig altid velkommen til selv at komme forbi til en Højmesse og opleve højmessen. Du kan se på Ledøje-Smørum Pastorats hjemmeside, hvornår der er højmesser i Ledøje Kirke Gudstjenester | Ledøje-Smørum Pastorat (ls-kirker.dk)

Der er i Danmark tradition for, at man opstiller en rækker nytårsforsætter for det kommende år – selvom mange af dem brydes inden den første måned af det nye år er gået. Skulle vi som kristne finde et skriftsted, der kan bruges som nytårsforsæt, kan jeg ikke tænke mig noget bedre end Efeserbrevet, kapitel 4, 22-24. Her skriver den hellige apostel Paulus til menigheden i Efesos:

I skal aflægge det gamle menneske, som hører til jeres hidtidige levned, og som ødelægges af sine forføreriske lyster,  og at I skal fornyes i sind og ånd  og iføre jer det nye menneske, skabt i Guds billede med sandhedens retfærdighed og fromhed.

Som kristne bør vi hver dag arbejder på at blive nye skabninger i Kristus! Vi skal hele tiden arbejde på at nærme os Gud i tanke, ord og handling. Og selvom vi, som ved vores andre nytårsforsætter, næsten helt sikkert kommer til at fejle, skal vi ikke opgive, men ved Kristi hjælp rejse os igen og fortsætte med at kæmpe den gode kamp og bede Helligånden om styrke til at følge Kristus.

Lad os i det nye år, hver for sig og sammen, arbejde for at blive endnu mere som Kristus og med Helligåndens hjælp komme endnu tættere på Gud.

Rigtig godt nytår

Guds Fred til Jer alle, og husk: Gud elsker dig!
Pastor Schønberg


Skriv din mail-adresse herunder – og få besked direkte i din indbakke, hver gang et nyt indlæg lægges op på bloggen!



Kategorier:Blog, Butik, Diverse, Kirke, Kristenliv, Mission, Teologi, Webshop

Tags: , , , , , , ,

Skriv en kommentar